Ana Sayfa Endüstriyel Buchholz Rölesi Nedir? Yapısı ve Çalışması

Buchholz Rölesi Nedir? Yapısı ve Çalışması

137
0
Paylaş

Buchholz Rölesi Nedir ?

Buchholz rölesi, yağ soğutmalı trafolarda yağın ısınarak ve genleşmesi ile meydana gelebilecek arızaları önlemek amaçı ile kullanılan koruma elemanıdır.

► Transformatör buchholz rölesi
► Kademe buchholz rölesi
► Buşing buchholz röesi

transformatör sargılarının ısınmasında meydana gelebilecek izolasyon bozulması gibi durumlarda sinyal vererek trafo içersinde meydana gelebilecek  arızaları önler. Buchholz rölesi genellikle büyük güçlü transformatörlerde kullanılmaktadır.

Çalışma Prensibi: Trafo içinde bir arıza oluştuğunda,yağ içinde meydana gelen gaz kabarcıkları rezerve tankına çıkarken bucholz rölesinin üst kısmında birikir.Üstteki şamandıra düşerek sinyal verir.Eğer müdahale edilmez ise arıza büyür.Trafoda büyük bir arıza oluşunca,iç basınç büyüyerek ana tanktan rezerve tankına doğru yağın itilmesi ile alt şamandıranın perdesine çarpan yağ,alt şamandıranın düşmesine neden olur.Alt şamandıra kontaklarını kapatıp trafo giriş ve çıkış kesicilerini açtırır.Korna çalar,arıza lambasını yakar.

Buchholz Rölesinin Yapısı

Buchholz rölesi kapalı bir bölmenin altında iki adet yağ giriş ve çıkış delikleri olan içerisinde mekanik kontakların olduğu ve bu kontakların alarm devresi ve kesici devresine sinyal gönderdiği bir yapıya sahiptir. Aşağıda örnek bir buchholz rölesinin yapısal çizimi görülmektedir.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi buchholz rölesinde trafo yağ tankına ve genleşme tankına doğru açılan iki geçiş deliği bulunmaktadır. İçerisinde iki adet kontak ve bu kontakları temas ettirmek için tasarlanmış iki şamandıra bulunmaktadır. Üstteki kontaklar küçük arızaların bildirimi için alarm devresine alttaki kontaklar büyük ve tehlikeli arızalarda trafonun devre dışı bırakılabilmesi için kesici devresine bağlanmıştır.

Buchholz Rölesi Nasıl Çalışır

Trafoda meydana gelecek problemlerde trafo yağı ısınır. Isınma sonucunda gaz kabarcıkları çıkar ve bu gaz kabarcıkları trafo yağ tankından yukarıya doğru çıkarak buchholz rölesine gelir. Buchholz rölesine gelen gaz burada yüzer durumda bulunan şamandıraları hareket ettirerek kontak temasını sağlar. Küçük arızalarda ısınma az olduğundan gaz akışı daha az olacak ve bu akış sadece üstteki alarm devresinin şamandırasını hareket ettirebilecektir. Büyük arızalarda ise ısınma daha fazla olduğundan gaz akışı daha fazla olacak ve bu akış alttaki şamandırayı hareket ettirebilecektir.

Toplanan gazın miktarı, rengi, aşağıda belirtilen arızaların durumunun öğrenilmesini sağlar.

► Renksiz olan gaz ise, hava olduğunu belirtir.
► Beyaz renkli gaz, kağıt izolasyonun yandığını
► Siyah veya gri renkli gaz, izolasyon yağının yandığını
► Sarı renkli gaz, ağaç kısımların hasara uğradığını.