Paylaş

Cpanele erişmek için tarayıcınıza “siteadiniz.com/cpanel” veya “siteadiniz.com:2082” yazmanız gerekmektedir. Bu şekilde panel giriş ekranına ulaşırsınız, buradan size daha önceden verilmiş olan kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak panelinize girebilirsiniz.

Panele giriş yaptıktan sonra, veritabanları sekmesinin altında, veritabanları ile ilgili butonları göreceksiniz. Burada MySQL veritabanı sihirbazı butonuna tıklayıp veritabanı oluşturma sayfasına girmelisiniz.

 

Bu sayfa vasıtasıyla öncelikle bir veritabanı ismi oluşturmalısınız. Burada hali hazırda veritabanınızın ön kısmı otomatik olarak oluşturulmuştur, siz sadece alt sekmeden sonrasını dolduracaksınız. Örnek veritabanınızın ismi “site_veritabani” şeklinde olmalıdır.

Bu işlemi tamamladıktan sonra sıra oluşturduğunuz veritabanı için bir kullanıcı oluşturmaya geliyor. Yine burada örnek kullanıcı adınız “site_kullaniciadi” şeklinde olmalıdır. Kullanıcı adını oluştururken sizden şifre girmenizde istenecektir. Burada şifreyi mümkün olduğunca güçlü ve karmaşık yazmaya çalışın, zaten şifre oluşturma kutucuğunun hemen altında oluşturduğunuz şifrenin ne kadar güçlü olduğu yüzde(%) olarak gözükecektir. Bu şifreyi otomatik olarak şifre oluşturucuya da oluşturtabilirsiniz. Unutmamalısınız ki sitenize sızmak isteyen kişiler öncelikle veritabanınıza ulaşmaya çalışacaktır. Bu yüzden veritabanı kullanıcı şifrenizi, kesinlikle basit ve bulunması kolay harf/rakamlardan oluşturmayın.

Birçok kullanıcı, veritabanı ve kullanıcı adını oluşturduktan sonra işlemin tamamlandığını sanırlar. Halbuki işlem bununla sınırlı değildir. Son işlem olarak oluşturduğunuz kullanıcıyı veritabanı ile ilişkilendirmeli ve önünüze gelen ekranda kullanıcıya bütün izinleri veren kutucuğu işaretleyip, oluşturduğunuz kullanıcıyı o veritabanına eklemelisiniz. Bu sayede veritabanı oluşturma işleminiz tamamlanmıştır. Veritabanı bilgilerinizin, sitenizle bağlantı kurabilmeniz için lazım olabileceğinden dolayı, oluşturduğunuz bu bilgilerinizi bir yere not etmenizi tavsiye ederiz.