Ana Sayfa Mobil Android Google’da Mobil Görsel Arama Nasıl Yapılır?

Google’da Mobil Görsel Arama Nasıl Yapılır?

135
0
Paylaş

En büyük arama motoru olan Google uzun zamandır görselleri arama seçeneği ile hayatımızda önemli bir yer edinmiş durumda. Google görseller servisi sayesinde dilediğimiz resme arama sonuçları üzerinden erişebiliyoruz. Öyle ki artık elimizde hali hazırda bulunan bir resmi direkt olarak Google görseller üzerinde aratarak net sonuçlara erişebiliyoruz. Her zaman olmasa dahi resme benzer önerileride Google tarafından alabiliriz.

Bilgisayar ve mobil sayfa üzerinde açık olan Google görseller servisine maalesef Google uygulamaları üzerinden direkt olarak erişim bulunmuyor. Aynı şekilde telefon veya tabletlerin web tarayıcıları üzerinden ek bir ayar yapmaksızında Google görsellere direkt olarak erişim bulunmuyor. Bunu çözebilmek için çözüm önerilerimiz mevcut.

 

Android Telefon/Tabletlerde Google Görselde Resim Arama:

Android telefon veya tabletlerde Google görseller üzerinde arama yapabilmek için uygulama ve tarayıcı üzerinden Google görsel arama yapmak için iki yöntem bulunmakta.

1. Android uygulamalarıyla Google görsellerde arama yapma:

Android cihazlarda Google görsellerde resim aratmak için diğer yöntem ise Google Play Store üzerinde bulunan uygulamaları tercih edebilirsiniz. İşte tam bu konuda yardımcı olabilecek uygulamalarıda inceleyelim.

Google Googles İndir
Google Goggles:

İlk uygulamamız Google tarafından yayınlanan Google Goggles uygulamalardan birisi. Uygulama üzerinden fotoğraf çekerek arama yapabilirsiniz: Cep telefonunuzun kamerasıyla bir tablonun, ünlü ve önemli bir noktanın, barkodun veya QR kodunun, bir ürünün, bir vitrinin veya popüler bir resmin fotoğrafını çekin. Goggles, aradığınız şeyi veritabanında bulursa, size faydalı bilgiler sunar.  Goggles, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Portekizce, Rusça ve Türkçe metinleri okuyabilir ve bunları başka dillere çevirebilir. Goggles, barkod / QR kodu tarayıcı olarak da çalışır. İndirmek için:

Google Goggles’ı çalıştırıp görselin fotoğrafını çekerek aratmanız yeterli. Sağ tarafta bulunan ikona tıklayarakta telefonunuza kayıtlı herhangi bir görseli yükleyerek aratabilirsiniz.

2. Android web tarayıcısı üzerinden Google görsellerde arama yapma:

  • Öncelikle android işletim sistemli cihazımızla Google https://images.google.com.tr adresine giriş yapıyoruz.
  • Sonrasında cihazımızdaki web tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan genellikle 3 nokta şeklinde olan ayar penceresinede ulaşabildiğimiz pencereyi açıyoruz.
  • Açılan menüde PC sürümünü iste veya masaüstü sitesi iste yazan seçeneğe tıklıyoruz. Daha sonra sayfayı yeniliyoruz.
  • Artık Google görseller karşımıza bilgisayarımızda açıldığı şekilde gelmiş olacak. Görsel arama butonuna basarak aramanızı gerçekleştirebilirsiniz.