Paylaş

Telefonum Wifi’ye Bağlanıyor Fakat İnternete Giremiyorum sorununun çözümü için bi kaç yöntem burada.

Wi-Fi sorunu çözümünün en etkili yolunun modem şifresinin şifreleme türünü değiştirmek olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Farklı şifreleme türlerinin bulunduğu modem üzerinde, teker teker şifreleme yöntemlerini değiştirebilirsiniz.

Güvenlik şifrelemesinin modeminizde WPA2 PSK olmasına, ve MAC filtrelemesinin kapalı olduğuna da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Eğer problem hala devam ediyor ise;

Eğer aynı modem üzerinden başka bir telefon internete girebiliyorsa probleminiz telefonun DNS ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. İşte bu durumda yapmanız gereken, telefonunuza bir DNS, bir de İP adresi tanımlamak.

Android DNS ayarları değiştirme:

Android DNS ayarları değiştirme için ilk olarak telefonunuzun, ya da tabletinizin menüsüne girin, sonrasında da Ayarlar’ı seçin. Burada Wi-Fi’yi açık hale getirip, sonrasında da Wi-Fi’ye tıklayın. Cihaz taraması sonucunda gördüğünüz; ancak bağlantı sağlayamadığınız kendi cihazınıza tıklayın, şifrenizi girin. Sonrasında ise, hemen altında yer alan, Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretleyin. Burada, İP ayarları’nın hemen altında yer alan DHCP’yi statik olarak ayarlamanız gerekiyor. Bu noktada, İP adresi ilk değiştirmeniz gereken yer, son üç rakamı değiştirmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında Geçit yazan kısmı değiştirmelisiniz ki burada, sondan ikinci nokta itibari ile, geçerli olan iki rakamı, ya da sadece birisini değiştirmeniz yeterli olacaktır.

DNS 1’e 172.20.10.1, DNS 2’ye ise, 8.8.4.4 yazmanız yeterli olacaktır. Bu işlemleri OK’leyip, ardından modeminizi kapatıp açmanızın sonrasında internet girişinizi sağlayabilirsiniz.

İOS DNS ayarları değiştirme:

1. Ayarlarınıza gidin.
2. Ayarlarınızdan, Wi-Fi menüsünden, ağ bağlantısının sağındaki ‘>’ icon işaretine tıklayın detay ekranına geçin.

iphone-ipad-dns-1

3. Açılan sayfa da IP bilgilerinin olduğu detay ekranında DNS adresini aşağıdaki DNS Adreslerinden Open DNS ayarlarını tavsiye ederiz.

iphone-ipad-dns-2

DNS yasağı bulunan bazı adreslere bu yöntem ile giriş yapılamıyor. Bu nedenle alternatif yöntemleri denememiz gerekiyor. Bu tip durumlarda ise en iyi çözüm VPN’ler oluyor.

https://www.teknoz.net/opera-vpn-mobilden-yasakli-sitelere-nasil-girilir-resimli-anlatim/